Zobcová flétna — Hudební škola YAMAHA Brno

Zobcová flétna

(od 6 let)

Tón tvoří hudbu, to je jedna z našich nejdůležitějších zásad. Potvrzujícím příkladem pro toto tvrzení je náš program pro výuku zobcové flétny pro děti od 6 let, který klade velký důraz na tvoření tónu a přináší nevšední zážitek: společný postup při vyučování na sopránovou (C) a altovou (F) flétnu.

Pestrou nabídku představují skladby od renesance přes baroko, klasicismus a romantismus až po folk, rock a pop.

A to nejlepší: ke všem skladbám jsou k dispozici na CD zajímavé hudební doprovody. Barokní orchestr nebo rocková kapela doprovází děti nejen při vyučování na lekcích, ale i při jejich domácím opakování. Anebo když chtějí někomu předvést, co už se naučily.

Instrumentální techniku podporujeme prostřednictvím

• improvizace melodie a rytmu s respektováním harmonie
  • souhry se zajímavě znějícími doprovody
  • souhry s dalším nástrojem (keyboard, klavír, kytara, atd.)
  • cvičení instrumentální techniky s využitím speciálně komponovaných atraktivních hudebních skladeb

Dagmar Poláková

ředitelka Hudební školy Yamaha Brno
dagmar.polakova@yamahaskola.cz
603 943 213 544 213 306

Po studiu hudební výchovy na Pedagogické fakultě UJEP v Brně jsem se věnovala vedle učitelství také vedení pěveckého sboru, instrumentálního souboru a skupinové výuce zobcových fléten. Po celou dobu jsem hledala způsoby, jak vzdělávat děti hravě, zábavně. Myslím, že se nám docela dařilo. Když jsem ale v roce 1998 dostala možnost spolupracovat s Hudební školou YAMAHA, naprosto se mně změnil život. Na svém prvním semináři základních metod skupinového vyučování jsem zjistila, že existuje dokonale propracovaná metodika skupinové výuky, díky které se děti učí s nadšením, radostí, bez stresu, pomocí her. Příjemná atmosféra má samozřejmě vliv nejen na žáky, ale zpětně i na učitele. Mohu říct, že moje práce je i mým koníčkem.

Michaela Poláková

Programy: Zobcová flétna   Akustická kytara

zástupkyně ředitelky Hudební školy Yamaha Brno
michaela.polakova@yamahaskola.czcz
739 269 821

K hudbě jsem byla vedená od malička, oba rodiče hudbu vyučovali. Už jako předškolák jsem navštěvovala hodiny flétny, chodila jsem do pěveckého sboru, později jsem přidala kytaru, keyboard a na nějaký čas i elektrickou kytaru. V poslední době mě začalo bavit ukulele. V Yamaze učím děti i dospělé hrát na flétnu a kytaru. Nejvíc mě baví hledat způsoby, jak co nejefektivněji předávat různým typům žáků informace tak, aby je to bavilo a byli motivovaní si doma hrát pro radost 😊

Michal Kročil

Programy: Zobcová flétna

Vystudoval jsem konzervatoř v Brně (obor hra na pozoun) a Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci (obor teorie kultury), zde jsem získal i doktorát filozofie. Svou práci s dětmi jsem začal již jako student konzervatoře, učil jsem postupně na ZUŠ v Uh. Brodě, Rožnově pod Radhoštěm a Jeseníku a v Hudební škole YAMAHA v Brně. Zpočátku jsem vyučoval hru na žesťové nástroje, později na zobcové flétny. Pět let jsem byl učitelem hudební výchovy na dvou brněnských základních školách, dalších pět let jsem pracoval jako průvodce v několika lesních školkách. Jako vedoucí i organizátor jsem se zúčastnil řady dětských táborů, často s hudebním zaměřením. V březnu 2021 jsem nastoupil na pozici ředitele Kulturního centra Líšeň.

Kromě hudby se zajímám o kulturu v širším smyslu, mám rád historii, etnografii, numismatiku, zajímá mě spiritualita různých národů. Pokud mi vyjde čas, rád sportuji (cyklistika, turistika, plavání, lyžování), nejlépe s některým ze svých tři dětí.

Pavla Orálková

Programy: Zobcová flétna   Akustická kytara

Pocházím z hudební rodiny. V 6 letech jsem se svými rodiči navštívila absolventský koncert své sestřenice, která zrovna úspěšně dostudovala konzervatoř. Jako kytaristku ji doprovázela muzikantka s krásným a elegantním stříbrným nástrojem. „Na tohle budu jednou hrát“ řekla jsem tehdy své mamince, která se bláhově usmála a poučila mě, že ta nablýskaná roura se jmenuje příčná flétna. O dva roky později už jsme spolu stály v hudebninách a flétnu kupovaly. Dnes mám za sebou více než 17 let studia a hraní. Jakožto flétnistka jsem úspěšně absolvovala mnoho koncertů a soutěží a dodnes se aktivně angažuji ve svém komorním souboru o 6 hráčích.

Příčná a zobcová flétna však nejsou zdaleka jediné nástroje, kterým se věnuji. Od svých 10 let hraji také na kytaru, od 16 na klavír a momentálně se učím na pozoun.

Hudba pro mě představuje svobodu, radost, naplnění a seberealizaci. Svým studentům tyto hodnoty předávám a ze všech sil se v nich snažím podporovat lásku jak k hudbě, tak ke kultuře jako takové.

Vojtěch Frybert

Programy: Zobcová flétna

Na rozdíl od většiny svých kolegů učitelů jsem si neprošel výukou v ZUŠ. Po krátkém roce hraní na flétnu v MŠ mě rodiče přihlásili na lekce zobcových fléten do Yamahy. Tam jsem se učil hrát na flétnu v průběhu celého svého dospívání. Jsem rád, že jsem později dostal příležitost v hudební škole Yamaha učit zobcové flétny stejným způsobem, kterým jsem se učil hrát na flétnu já sám, tedy zábavnou formou a s radostí. Souběžně s vedením lekcí se podílím na přípravě letního hudebního tábora, který Yamaha již tradičně pořádá každé léto.